Teknik Kariyer İş ve Eleman Bulma Platformu

teknik kariyer
0

 

Merhaba Değerli Üçüncü Binyıl Akademi Kursiyerimiz & Mezunlarımız ;

Akademimizin kariyer birimi olarak, sizlere kariyer planlamanız için üzerinde durmanız ve zaman ayırmanız gereken en önemli başlıkları kısaca aktarmak isteriz.

 

 • Kariyer Hedefini ve Yapmak istediğin İşi Belirle

Kariyer hedefine odaklanmış kişiler, işverenlerin en çok ilgilendiği kişilerdir. Eğitiminize, yeteneklerinize, bilgi ve becerilerinize uygun hangi işi yapmak istediğinize karar vererek iş arayışınızı o alana odaklı bir şekilde başlatın. İş arama sürecindeki ilk adım hangi işi yapmak istediğinizi belirlemek ve işverene verebileceğiniz deneyimlerinizin, bilgilerinizin, becerilerinizin, değerlerinizin, neler olduğunu ilk önce kendinizin bilmesi ve bunu doğru aktarmanızdır.

 

 • Gelişmeye Devam Edin

 Sürekli olarak değişimlerin yaşandığı ve koşulların değiştiği bu ortamda, kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin. Yenilikleri takip edin ve mümkün olduğunca kendinize daha fazla değer katın. Uzmanlık alanınız veya uzmanlaşmak istediğiniz alan için Türkiye ve dünyada geçerli son teknoloji program ve teknolojilere hakim olun.

 

 • Değişimi Yok Saymayın

 Kişisel ilgi alanlarınız ve özelliklerinizden, çalışma şeklinize, işin işleyişinden hayat koşullarına kadar değişime her alanda her zaman açık olun. Her an her şeyin değişebildiği dinamik bir dünyada olduğunuzu asla unutmayın.

 

 • Teknolojiyi Takip Edin

Bilişimin altın çağındayız. Her an değişen ve gelişen teknoloji hakimiyetindeyiz. Bu çemberin dışında kalmayın ve teknolojiyi reddetmeyin. Bu gelişimden uzak durmanız iş arama sürecinde sizi geri plana itecektir. Kendi sektörünüze ait gelişimleri bilmenizde fayda var. Uzmanlaşmak zorunda olmasanız da, kendi adınıza işlem yapabilecek minimum düzeyde neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz size fayda sağlar.

 

 • Sosyal medyayı kullanın

 Son dönemde pek çok marka ve şirket iş duyurularını sosyal medya üzerinden gerçekleştiriyor. Hedef şirketlerinizin özellikle LinkedIn hesabının yanında varsa sosyal medya hesaplarını da takip ederek iş duyurularından kolayca haberdar olabilirsiniz.

 

 • İş aramaya zaman ayırın

 İş arama sürecine kaliteli zaman ayırmanız bu süreci daha hızlı ve efektif bir şekilde geçirmenize olanak sağlar. Düzenli olarak iş ilanlarını takip ederek, profil tarihinizi güncelleyerek  odağınızdaki pozisyonları inceleyebilirsiniz.

 

 • Yaratıcı bir CV hazırlayın

 Özgeçmişinizi her zaman güncel tutunuz. Klasik CV yöntemini terkedip, infografik tek sayfa CV oluşturunuz. İşin gereği için özgeçmişinizde önemli olan beceri ve bilgilerin neler olduğunu öğrenin ve özgeçmişinizde özellikle yer verin. Özgeçmişinizde mutlaka uygun formatlı fotoğraf kullanın. İçerik sade ve anlaşılır olsun. Deneyimleriniz varsa, çalıştığınız pozisyonla ilgili görev tanımını işin yapılması, edilmesi, yönetilmesi.. gibi ifadelerle açıklayınız. Sayfa düzeni ve imla kurallarına uymayı ihmal etmeyiniz. Yeni mezun arkadaşlar, mutlaka katıldıkları stajları ve sosyal sorumluluk projelerini özgeçmişlerinde belirtmelidir. Özgeçmişinizde yanlış bilgilere asla yer vermeyin. Bu sizin aleyhinize işleyen olumsuz bir davranıştır ve genelde mülakatlarda veya işe alım sonrasında sizi zor duruma düşüreceğini de göz önünde bulundurunuz.

 

 • İletişim yönünüzü geliştirin

Enerjiniz yüksek, kendini ifadeniz net ve anlaşılır olsun. Konuşma üslubunuza ve yansıttığınız ciddiyete, samimiyete önem gösterin. Seçtiğiniz kelimeler için oldukça özverili davranmalısınız. Konuşurken beden dili ve göz teması kullanmalısınız. Karşınızdaki kişi ya da kişileri konuşmanıza adapte etmek ve dikkati üzerinizde toplamak için bunlar şart. Aksi halde dinleyiciler sizden kopabilir.

 

 • Görüşme hazırlıkları yapın

 Görüşme öncesinden firmayı web sitesi üzerinden, sizinle görüşecek kişiyi de LinkedIn üzerinden mutlaka araştırın. Okul, iş, kulüp, dernek, arkadaş vs. ortak alanlarınız çıkabilir. Burada görüşme öncesinde sizi ve kurumunuzu araştırdım imajı çizmek artı bir etkidir. Mülakat sorularına hazırlanın, videolar izleyip içerik okuyun. Mülakat becerilerinizi geliştirin.

 

POPÜLER KARİYER SİTELERİ & İŞ ARAMA MOTORLARI

 

İş arama sürecinde Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan iş arama motoru ve kariyer sitelerinde üyelik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

 • Kariyernet : Türkiye’nin en eski ve en fazla içeriğe sahip kariyer sitesidir.

 

 • Yenibiriş, Eleman, Secretcv, Elemanonline, İşkur : Türkiye’de hizmet veren ve özellikle giriş /uzman seviye pozisyonlarda en çok kullanılan kariyer siteleridir. Tüm sitelerde profiliniz güncel olsun, iş arama sürecinde düzenli olarak her gün profil tarihinizi güncelleyiniz.

 

 • Toptalent.co : Sadece üniversite öğrencisi ve üniversite mezunlarına hizmet veren bir kariyer platformudur.

 

 • Indeed: İş ilanlarının listelendiği arama motoru tarzında hizmet vermektedir. Dünyada en önemli iş arama siteleri içerisindeki yerini ön sıralardan almıştır. Türkiye’de de hizmet vermektedir. CV ekleyebilir ve şirketler hakkında arama yapabilirsiniz.

 

 • LinkedIN : Dünyanın en büyük kariyer odaklı sosyal ağıdır. Microsoft satın almıştır. LinkedIn profilinizi oluşturup başvurular yapabilirsiniz. Profesyoneller tarafından kullanılan iş arama sitelerindendir. LinkedIn’e özellikle üye olun. LinkedIn, çalışmak istediğiniz sektördeki profesyonellerle bire bir iletişim halinde olmanızı sağlar. Hedef şirketlerdeki yöneticilerin profillerine mesaj yönlendirebilirsiniz, İK profesyonellerine ulaşıp mail adreslerini rica edip direkt olarak özgeçmişinizi ulaştırabilirsiniz. İş arama sürecinde LinkedIn üzerinden, firmalar direkt olarak ilan paylaşmaktadır.  Bu nedenle diğer kariyer sitelerinde göremediğiniz çoğu ilan LinkedIN üzerinden yayınlanmaktadır. Sayfanın JOBS kısmından çalışmak istediğiniz alanlarda iş aramaları gerçekleştirip ilanlara direkt başvurabilirsiniz.

 

 • Monster: Dünyadaki sayılı kariyer platformlarından biridir. Türkiye’ye hizmet vermemektedir. İş arama siteleri içerisinde yurt dışı kariyer hedefi olanların tercih etmesi gereken bir platformdur.

 

 • Bigumigu: Özellikle reklam ve iletişim alanında kaliteli içeriklerle ön planda olan bir site. İletişim fakülteleri çıkışlı olan ve bu alanda kariyer hedefi belirleyenler, bu sitedeki ilanları inceleyip başvuruda bulunabilirler.

 

 • istanbul : Startup ruhuna sahip işveren ve çalışanlar tarafından tercih edilir. Istanbul’daki teknoloji startupları ve lokal yetenekleri bir araya getiren bir buluşma noktasıdır.

 

 • StepStone : En iyi adaylarla, en iyi şirketleri eşleştirmeyi hedefleyen Avrupa’nın en başarılı çevrimiçi iş platformlarından biridir.

 

 • Fussion People : Uluslararası iş bulma sitelerindendirÖzellikle çevre ve mühendislik alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

 • Glassdoor : Dünyanın en büyük popüler iş arama sitelerinden biridir. İşi bulur, şirketleri inceler, maaşları karşılaştırır ve sevdiğiniz, uygun işi bulmanıza yardım eder.

 

 • LinkUp : Hızla büyüyen bir iş arama platformudur. Şirket ve işveren web sitelerinde bulunan iş listelerini içerir.

 

 • Careerjet : Careerjet bir iş arama motorudur. Tek bir arama ile dünya üzerinde bulunan birçok web sitesindeki eleman, iş ilanları ve kariyer fırsatlarına ulaşmanızı sağlar. Bütün iş arama siteleri içerisinde yer alan tüm ilanları birleştiren bir sitedir. Careerjet’in iş arama motoru ağı, 20 dile çevrilmiş ayrı arayüzlere sahip 50 ülkeden iş listeleri sağlar.

 

 • Teknikkariyer.net : Üçüncü Binyıl Akademi mezun ve eğitimi devam eden öğrencileri için özel olarak hazırlanan iş arama motorumuzdur. Kayıt işleminizin tamamlanmasının ardından www.teknikkariyer.net adresi üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz. Sizler için yayınlanan ilanlara başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Burada amacımız ; eğitiminizi tamamlarken, Üçüncü Binyıl Akademi Kariyer Birimi olarak sizler için uygun iş fırsatları yaratmaktır. Teknikkariyer.net platformunda profesyonel olarak, özenli bir özgeçmiş oluşturmanızı rica ederiz. İş arama sürecinizde kariyer bürolarımızdan cv hazırlama, mülakat teknikleri ve danışmak istediğiniz insan kaynaklarına yönelik her türlü soru için bilgi ve destek alabilirsiniz.

 

 

 

 

Bize bir yorum bırakın