İŞ ARARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

markus-winkler-7iSEHWsxPLw-unsplash
0

Kariyer Platformlarında İş Ararken Dikkat Edilecek Unsurlar

 

Yeni bir iş arıyorsak veya iş hayatına yeni atılıyorsak; internette alanımızla ilgili iş ilanlarını araştırıyoruz demektir. Öncelikle şunu bilmek gerekir: Bu süreç belirsiz bir dönem vaktinizi alacak ve gayret isteyen bir dönem olacaktır. İş arama süreçlerimizde püf noktası olabilecek ve daha efektif bir süreç yaşamanızı sağlayacak birkaç noktayı bu yazımızda derliyorum.

 

Öncelikle, bu sürece gerçekten vakit ayırmak ve araştırmaktan vazgeçmemek çok kıymetli olacaktır.

 

İş arama süreçlerinizde; çok fazla iş arama platformu ile karşı karşıya kalacaksınız veya bir iş ilanı linkine tıkladığınızda sizden üyelik isteyen bir platforma denk gelebileceksiniz. Şaşırmayı çünkü evet çok fazla kariyer platformu var.

Peki, bu süreçte nasıl bir yol izlemelisiniz?

Öncelikle iş arama süreçlerinizde iş arama (kariyer) platformlarını taramalı ve gerçekten de farklı farklı kariyer platformlarını keşfetmelisiniz. Hepsine üyelik açıp, sürekli yeni bir cv oluşturmak size zor gelebilir. Bununla ilgili olarak ilan yayınlanma tarihlerine ve alanınızla ilgili ilan sayısına dikkat etmelisiniz. Eğer bir kariyer platformunda alanınızla ilgili ilan sayısı az ise veya en son yayınlanan ilanlar aylar öncesinde ise bu kariyer platformu size çok fazla fayda sağlamayacaktır. Bu platformda yeni, güncel bir ilan olduğu zaman üyelik açmak, zaman kazandırmış olacaktır.

Kariyer Platformuna üye olan alanınızla ilgili firmaları da araştırın belki de çalışmak istediğiniz firmanın ilan yayınladığı tek platform orasıdır çünkü genellikle tek bir koldan takip ederler.

 

İlan üzerinden ilerlediğinizi düşünelim: Bir ilan gördünüz öncelikle mutlaka yayınlanma tarihini kontrol edin. Bu ilan bulunduğunuz ay içerisinde yayınlanmış ise evet güncel olarak bu ilanın başvurularını takip etme olasılıkları fazla fakat aylar öncesinde ise bu ilan eski bir ilandır ve bir yanıt almanız daha düşüktür (Tabii belli olmaz.).

 

O yüzden bu süreçte, size uygun olabilecek güncel ilanları takipte kalmanızda yarar var. Kariyer platformlarını devamlı güncel olarak kontrol ederseniz yeni yayınlayan bir ilana hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz veya bununla ilgili mail uyarılarınızı açabilirsiniz.

 

Son olarak, hangi alanla ilgiliysek o alanla ilgili çalışan firmaları da araştırmak gerekir. Araştırıp bulduğunuz firmaların çoğunun web sitesinde kariyer kısmı olacaktır. Burada güzel bir motivasyon yazınız, cvniz veya portfolyonuz ile genel başvuruda bulunabilirsiniz. O an arayıştalarsa veya arayışta oldukları zaman size dönüş sağlayabilirler. Data listelerinde kayıtlı olmuş olursunuz.

 

Mailden Başvuru Yaparken Dikkat Edilecek Unsurlar

Bir şirkete ilanlarındaki talepleri üzerine veya hiçbir ilan olmadan siz mail üzerinden başvuruda bulunmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka Word formatında bir motivasyon mektubu yazmalısınız.

Bu motivasyon mektubu, Sayın Yetkili ( Biliyorsanız İsmini de ekleyebilirsiniz: Sayın Ayşe Hanım, Sayın Emre Bey) diye başlayarak firmayı araştırdığınızı ve iş tanımlarına uygun olduğunuzu, bu alan için istekli olduğunuzu belirten bir yazıdır. Böylelikle işveren; iş hakkında istekli olduğunuzu, önemsediğinizi ve profesyonel mailleşme çerçevesinde ilettiğinizi fark edecektir. Yani, daha olumlu bir etki yaratabilirsiniz.

 

Aynı zamanda mail içeriğine: Kim olduğunuzu ve hangi pozisyona başvurduğunuzu ekte motivasyon mektubunuz ve cvniz olduğunu belirten kısa bir yazı eklemelisiniz.

 

Konu Kısmına, Başvurmak istediğiniz pozisyonun adını da mutlaka ekleyin: ‘Mimar Pozisyonu İçin Başvuru’

 

 

Linkedin Üzerinden Başvuru Yaparken Dikkat Edilecek Unsurlar

Linkedin üzerinden bir ilana başvuru yapıyorsanız, ön yazı ekleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekmekte bunun için mutlaka cvnizde bir özet bilgi veya cvnizin sonuna bir motivasyon mektubu ekleyebilirsiniz.

 

Profilinizin de başvurmak istediğiniz pozisyonlara uygun olması işverenin profilinizi incelerken ilgili deneyimleri görmesi açısından önemli olacaktır.

 

 

Bu konularla ilgili sorularınız veya danışmanlık almak isterseniz bilgi@teknikkariyer.net veya 5453033093 no’dan Üçüncü Binyıl Akademi Teknik Kariyer Birimi’ne ulaşabilirsiniz.

İlgili Bloglar

Bize bir yorum bırakın